Jak wybierać drzwi zewnętrzne?


Wybór drzwi wejściowych to sprawa niezwykle poważna i wymagająca głębszego zastanowienia. Drzwi stanowią zarówno symbol odgraniczający część prywatną, od publicznej, jak i rzeczywistą ochronę przed złodziejami. Wybierając drzwi nie możemy zapominać o zamkach. W przypadku kiedy zgubimy klucze będziemy musieli wezwać Pogotowie zamkowe Poznań – warto zwrócić uwagę, z jakim zamkiem mamy do czynienia i ile kosztuje wymiana zamków tego rodzaju.
Zgodnie z zaleceniami producenta, drzwi zewnętrzne w świetle ościeżnicy powinny osiągać co najmniej – 0,9 m w szerokości i 2 m wysokości.
Zależnie, czy kupujemy drzwi do domu, czy do mieszkania; mamy do wyboru drzwi otwierane od wewnątrz, bądź od zewnątrz. W domu, zważywszy na możliwość swobodnego operowania przestrzenią, zalecane są drzwi zewnętrzne, gdyż chronią próg. Jednak drzwi tego typu muszą być wykonane z trwałego materiału, gdyż mają do czynienia ze szkodliwym działaniem słońca, wiatru lub deszczu. Powinny być szczelne, nienasiąkliwe i mieć wysoki stopień izolacyjności termicznej oraz akustycznej. W przypadku wymiany zamków warto zwrócić uwagę na ich cenę – ślusarstwo to bardzo ważny aspekt procesu decyzyjnego. Jednym z najważniejszych parametrów drzwi zewnętrznych jest ich wodoszczelność. Określa się ją w skali od 0–9, przy czym im wyższa klasa tym lepsza ich szczelność (dla drzwi zewnętrznych normatywny poziom szczelności wynosi 3–4.