Ekrany spawalnicze czym właściwie są?


Ekrany spawalnicze, czym są – to pytanie zadaje sobie wiele osób. Ekran spawalniczy ma przede wszystkim chronić osoby, które nie są bezpośrednio zaangażowane w proces spawania, które znajdują się w pobliżu spawarki. Pracownicy wykonujący zadania w pobliżu stołu spawalniczego nie są wyposażeni jak spawacze w odzież roboczą, taką jak fartuchy, przyłbice spawalnicze. W efekcie są narażeni na szkodliwe działanie promieniowania podczerwonego emitowanego przez łuk spawalniczy. Są również narażeni na oparzenia gorącymi wiórami metalowymi i iskrami.

Ekrany spawalnicze jak pomagają?

Najistotniejszym elementem ekranu spawalniczego jest jego wypełnienie. Wykonane są z paneli lub prętów PCV, które blokują szkodliwe dla zdrowia i życia promienie UV i IR. Ponadto ekran wypełniający chroni osoby, które nie noszą kasków ani masek przed jasnym niebieskim światłem.
Zgodnie z normą EN ISO 25980: 201 osłony spawalnicze muszą blokować promieniowanie szkodliwe dla oczu. W żadnym wypadku nie mogą być używane jako ekrany lub filtry do obserwacji łuku spawalniczego. Ponadto osłony ochronne muszą również spełniać wymagania dotyczące ochrony przed iskrami i płonącymi metalowymi rozbłyskami. Płytka lutownicza, na której wypełniony jest ekran, jest materiałem samogasnącym. Można go podpalić ogniem, ale gdy źródło ognia zniknie, materiał zgaśnie w ciągu 3 sekund.

Jak są oznakowane?
Sito lutownicze to głównie jego wypełniacz, składający się ze spawanych płyt lub arkuszy. Jednym z wymagań normy ISO 25980 jest informacja na spawanych tabliczkach: producent lub dystrybutor, importer, marka
Norma spawalnicza nr: data, miesiąc, rok produkcji.
Należy dodać, że norma określa również sposób wykonywania oznakowania. Musi być umieszczony w taki sposób, aby nie można było usunąć znaku. Zwykle jest wtapiany w materiał na gorąco na etapie produkcji.
Ekrany spawalnicze można podzielić na standardowe, czyli takie które są wbudowywane w jedno miejsce, oraz ekrany mobilne dzięki którym możemy transportować je i rozkładać w różnych miejscach do tego przeznaczonych.

Zapraszamy na naszą stronę: https://izolacyjnie.pl